Dornova metoda

Co je Dornova metoda?

Dornova metoda je terapie, která kupodivu nevzešla původně z odborných kruhů, ale od obyčejného bavorského sedláka, který touto metodou úspěšně léčil lidi ve svém okolí. Dalo by se s nadsázkou říci, že u něho fungoval zdravý selský rozum. Jeden z jeho pacientů byl „osvícený“, Dornovu metodu se od něj naučil, posléze byla rozpracována, propracována a začala se praktikovat. Životaschopnost prokázala tím, že dnes je Dornova metoda hojně využívána daleko za hranicemi svého původu.

Dornova metoda a její pozitiva…

Jak známo, nejlépe pracuje organizmus, když je seřízen. Dornova metoda právě k jeho „seřízení“ značně přispívá, protože je manuální celostní (holistickou) terapií, má dopad komplexní, a proto vhodná u mnoha různých poruch. Patří mezi mobilizační (šetrné) techniky, nikoliv manipulační (agresivnější) techniky.

Dornova metoda – rozdíl mezi manipulačními a mobilizačními technikami

Manipulace je jednorázové násilné uvedení kloubu do správné polohy. Problémem při ní je, že svaly a vazy nejsou na „trhnutí“ připraveny, nýbrž „bojují“ a může dojít k mikrotraumatům, rupturám, kdy „šokované“ a nepřipravené svaly, šlachy, vazy vrátí záhy kloub do původní, špatné polohy.

V dnešní době se víceméně od manipulačních technik ustupuje a přechází se na pro organismus šetrnější techniky mobilizační, kam patří i Dornova metoda. U mobilizačních technik je napravování kloubů a obratlů postupné, je věnován dostatečný prostor regeneraci měkkých tkání, což predikuje trvalejší nebo přímo trvalý efekt napravení.

Dornova metoda  - techniky

Dornova masáž je manuální celostní (holistickou) terapií, kdy se klouby a obratle uvádějí do správné polohy za aktivní účasti ošetřovaného. Ten provádí podle pokynů terapeutky pohyby, při kterých dochází k útlumu požadovaných svalů a v ten moment je možné tlakem na klouby a obratle působit na změnu jejich chybného postavení.

Terapeut(ka) nejprve zhodnotí pohledem držení těla ve stoji, provede běžný test kloubních rozsahů, zkrácených svalů a svalové síly. Poté zkontroluje délku dolních končetin. Nestejná délka může být způsobena krom jiného i špatným postavením hlavic kyčelního kloubu v jamce, což lze poměrně snadno napravit. Všímá si postavení kolenních a hlezenných kloubů a případných vbočených palců u nohou (tzv. hallux valgus). Velkou pozornost věnuje postavení pánve a křížokyčelním kloubům, následně jednotlivým obratlům, pletencům ramenním, postavení lopatek, klíčních kostí, žeber, držení hlavy.

Pokud je např. obratel propadlý dovnitř, často pomůže baňkování, které do Dornovy metody též patří. Tlakem na obratle při aktivním pohybu ošetřovaného terapeut působí na uvolnění blokád šetrným způsobem. Nastartuje tak i obnovení energetického toku a tedy postupně dopomůže celkovému zharmonizování organizmu. Pokud blokády trvají a energetický tok je jimi blokován, ke tkáním a orgánům putují chybné informace. To má v konečném důsledku za následek vliv až na úroveň buněčnou.

Dornova metoda je šetrná, povoluje zásah pouze do mírné okamžité bolesti, způsobené přiměřeným tlakem na kloub či obratel. Záhy pak bolest mizí.

Dornova metoda - video

Dornova metoda a kolikrát ji opakovat?

Má-li tělo fungovat správně, je naprosto nezbytné přeprogramovat chybné stereotypy. Čím dříve, tím lépe. Podle toho se řídí počet ošetření. Někdy stačí jedno, jindy několik ošetření opakovaně. Je to individuální. Záleží také na aktivní spolupráci klienta.

Dornova metoda - kontradikce

Dornova metoda je vhodná pro každého už třeba jen pro kontrolu kosterně-svalového aparátu a jeho případným chybám, které, pokud jsou včas řešeny, jsou snadněji řešeny. Má však i své kontraindikace, viz níže:

  • akutní záněty
  • těžké artritidy
  • osteoporoza vyššího stupně
  • morbus Bechtěrev
  • čerstvé stavy po operaci plotének
  • čerstvé zlomeniny
  • těhotenství
  • nestabilizovaná nádorová onemocnění

Stav po dornově terapii - doporučení

Po Dornově terapii je vhodné na 2-3 dny vynechat těžkou fyzickou zátěž a spíše relaxovat. Dále je vhodné pít hodně tekutin pro odplavení odpadních látek, které se při terapii více či méně uvolní. Přechodně může (ale nemusí) být i negativní reakce, která však v průběhu hodin až dní odezní, opět je to velmi individuální.

Dornova metoda a Berussova masáž

Breussova masáž se provádí po Dornově terapii a je jakýmsi závěrečným uvolňujícím aktem. Jako prostředek je využíván třezalkový olej, který je bohatý kromě jiného na vitamin E. Má zcela specifické účinky -  zklidňující, protizánětlivé, hojivé, regenerační a prokrvující.  Breussova masáž uvolní a zklidní psychiku. Po této masáži se ještě zhruba na 10 minut aplikuje zábal na záda, díky kterému klient pocítí teplo prokrvujícího třezalkového oleje a velké uvolnění, které má Dornova metoda člověku přinášet.

Dornova metoda a autotrakční lehátko jako třešinka na dortu

Úplnou závěrečnou tečkou Dornovy metody může (ale nemusí) být ještě 10-15 minut polohování na autotrakčním lehátku. Není to zavěšení hlavou dolů, ale sklon zhruba 30 - 45 st. Tato obrácená poloha je velmi doporučovaná jogíny.  Meziobratlové prostory se rozšíří, svaly podél páteře, městnání krve v žilách dolních končetin a břišních orgánech se uvolní, výdechová část dýchacího cyklu tlakem břišních orgánů na bránici se zkvalitní, plíce se provětrají, průtok krve v mozkových kapilárách se zvětší, kapiláry se otevřou a nastane výrazné okysličení mozkové tkáně.

Kontraindikací je pouze vysoký krevní tlak.

Jako Masáže Praha vám nenabízíme pouze dobře známe služby jako je Klasická masáž, Rehabilitační cvičení, Reflexní terapie nebo Lymfatická masáž a Manuální lymfodrenáž, ale i rozšířené druhy masáží, mezi které patří například Aromaterapeutická masážMasáž hlavyMedová masáž, Čokoládová masážMasáže pro těhotnéMasáž lávovými kamenyDornova metodaIndická masáž hlavy.

Dornova metoda 11
Dornova metoda 12
Dornova metoda
Dornova metoda 1
Dornova metoda 2
Dornova metoda 3
Dornova metoda 4
Dornova metoda 5
Dornova metoda 6
Dornova metoda 7
Dornova metoda 8
Dornova metoda 9
Dornova metoda 10