+420 792 324 194 studio-sante@email.cz

Dornova metoda

Jak známo, nejlépe pracuje organizmus, když je seřízen. Dornova metoda právě k jeho „seřízení“ značně přispívá, protože je manuální celostní (holistickou) terapií, má dopad komplexní, a proto je vhodná u mnoha různých poruch.

Více informací:

Dornova metoda a Breussova masáž je terapie, která kupodivu nevzešla původně z odborných kruhů, ale od obyčejného bavorského sedláka, který touto metodou úspěšně léčil lidi ve svém okolí. Dalo by se s nadsázkou říci, že u něho fungoval zdravý selský rozum. Jeden z jeho pacientů byl „osvícený“, Dornovu metodu se od něj naučil, posléze byla propracována a začala se praktikovat. Životaschopnost prokázala tím, že dnes je Dornova metoda hojně využívána daleko za hranicemi svého původu.
Dornova metoda cena – CENÍK naleznete na konci této stránky.

Dornova metoda a její pozitiva…

Jak známo, nejlépe pracuje organizmus, když je seřízen. Dornova metoda právě k jeho „seřízení“ značně přispívá, protože je manuální celostní (holistickou) terapií, má dopad komplexní, a proto je vhodná u mnoha různých poruch. Patří mezi mobilizační (šetrné) techniky, nikoliv mezi manipulační (agresivnější).

Dornova metoda – rozdíl mezi manipulačními a mobilizačními technikami

Manipulace trhnutím je jednorázové násilné uvedení kloubu do správné polohy. Problémem při ní je, že svaly a vazy nejsou na „trhnutí“ připraveny, nýbrž „bojují“ a může dojít k mikrotraumatům, rupturám, kdy „šokované“ a nepřipravené svaly, šlachy, vazy vrátí záhy kloub do původní, špatné polohy.

V dnešní době se víceméně od manipulačních technik ustupuje a přechází se na pro organismus šetrnější techniky mobilizační, kam patří i Dornova metoda Praha. U mobilizačních technik je napravování kloubů a obratlů postupné, je zde věnován dostatečný prostor regeneraci měkkých tkání, což predikuje trvalejší nebo přímo trvalý efekt napravení.

Dornova metoda – průběh

Dornova masáž je manuální celostní (holistickou) terapií, kdy se klouby a obratle uvádějí do správné polohy za aktivní účasti ošetřovaného. Ten provádí dle pokynů terapeutky pohyby, při kterých dochází k útlumu požadovaných svalů a v ten moment je možné tlakem na klouby a obratle působit na změnu jejich chybného postavení.

Dornova metoda – analýza

Terapeut/ka nejprve zhodnotí pohledem držení těla ve stoji, provede běžný test kloubních rozsahů, zkrácených svalů a svalové síly. Poté zkontroluje délku dolních končetin. Nestejná délka může být způsobena krom jiného i špatným postavením hlavic kyčelního kloubu v jamce, což lze poměrně snadno napravit. Všímá si postavení kolenních a hlezenných kloubů a případných vbočených palců u nohou (tzv. hallux valgus). Velkou pozornost věnuje postavení pánve a křížokyčelním kloubům, následně jednotlivým obratlům, pletencům ramenním, postavení lopatek, klíčních kostí, žeber, držení hlavy.

Dornova metoda – praxe

Pokud je např. obratel propadlý dovnitř, často pomůže baňkování, které do Dornovy metody též patří. Tlakem na obratle při aktivním pohybu ošetřovaného terapeut působí na uvolnění blokád šetrným způsobem. Nastartuje tak i obnovení energetického toku a tedy postupně dopomůže celkovému zharmonizování organizmu. Pokud blokády trvají a energetický tok je jimi blokován, ke tkáním a orgánům putují chybné informace. To má v konečném důsledku za následek vliv až na úroveň buněčnou.

Dornova metoda – bolest

Dornova metoda je šetrná, povoluje zásah pouze do mírné okamžité bolesti, způsobené přiměřeným tlakem na kloub či obratel. Záhy pak bolest mizí.

Dornova metoda a kolikrát ji opakovat?

Má-li tělo fungovat správně, je naprosto nezbytné přeprogramovat chybné stereotypy. Čím dříve, tím lépe. Podle toho se řídí počet ošetření. Někdy stačí jedno, jindy několik ošetření opakovaně. Je to individuální. Záleží také na aktivní spolupráci klienta.

Dornova metoda – kontradikce

Dornova metoda je vhodná pro každého už třeba jen pro kontrolu kosterně-svalového aparátu a jeho případným chybám, které, pokud jsou včas řešeny, jsou řešeny snadněji. Má však i své kontraindikace, kdy by se použít neměla:

  • akutní záněty
  • těžké artritidy
  • osteoporoza vyššího stupně
  • morbus Bechtěrev
  • čerstvé stavy po operaci plotének
  • čerstvé zlomeniny
  • těhotenství
  • nestabilizovaná nádorová onemocnění

Stav po Dornově terapii – doporučení

Po Dornově terapii je vhodné na 2-3 dny vynechat těžkou fyzickou zátěž a spíše relaxovat. Dále je vhodné pít hodně tekutin pro odplavení odpadních látek, které se při terapii více či méně uvolní. Přechodně může (ale nemusí) být i negativní reakce, která však v průběhu hodin až dní odezní – opět je to velmi individuální.

Dornova metoda a Breussova masáž

Breussova masáž se provádí po Dornově terapii a je jakýmsi závěrečným uvolňujícím aktem. Jako prostředek je využíván třezalkový olej, který je bohatý kromě jiného na vitamin E. Má zcela specifické účinky – zklidňující, protizánětlivé, hojivé, regenerační a prokrvující. Breussova masáž uvolní a zklidní psychiku. Po této masáži se ještě zhruba na 10 minut aplikuje zábal na záda, díky kterému klient pocítí teplo prokrvujícího třezalkového oleje a velké uvolnění, které má Dornova metoda člověku přinášet.

Dornova metoda a autotrakční lehátko jako třešinka na dortu

Úplnou závěrečnou tečkou Dornovy metody může (ale nemusí) být ještě 10-15 minut polohování na autotrakčním lehátku. Není to zavěšení hlavou dolů, ale sklon zhruba 30 – 45 st. Tato obrácená poloha je velmi doporučovaná jogíny. Meziobratlové prostory se rozšíří, svaly podél páteře, městnání krve v žilách dolních končetin a břišních orgánech se uvolní, výdechová část dýchacího cyklu tlakem břišních orgánů na bránici se zkvalitní, plíce se provětrají, průtok krve v mozkových kapilárách se zvětší, kapiláry se otevřou a nastane výrazné okysličení mozkové tkáně.

Kontraindikací pro využití tohoto autotrakčního lehátka je pouze vysoký krevní tlak.

V našem salonu Masáže Praha vám nenabízíme pouze dobře známe služby jako je klasická masážrehabilitační cvičeníreflexní terapie nebo lymfatická masáž a manuální lymfodrenáž, ale i rozšířené druhy masáží, mezi které patří například aromaterapeutická masážmasáž hlavymedová masáž, čokoládová masážmasáže pro těhotnémasáž lávovými kamenyDornova metodaIndická masáž hlavy.

Dornova metoda – publikace

Dornova metoda je zmíněna v mnoha publikacích a zde je pro Vás pár tipů na zajímavé tituly dnešního trhu. Předem se omlouváme, pokud některé naše odkazy povedou na již zrušené nebo vyprodané knihy.

Dornova terapie u kojenců a dětí

Autor: Ina Bugathová
Popis: …kniha spojuje autorčiny zkušenosti a poznatky v pediatrické fyzioterapii s rozličnými možnostmi Dornovy terapie. Svou komplexní a dlouhodobou zkušeností s Dornovou metodou v pediatrické praxi klade základní kámen dalšího rozvoje této metody. Tato kniha poprvé popisuje využití Dornovy terapie při léčbě dětí…
Více informací a k zakoupení v e-shopu Megaknihy Dornova terapie u kojenců a dětí

Dornova metoda

Autor: Zuzana Prouzová
Popis: Dornova metoda dnes právem patří k jedné z nejúspěšnějších alternativních terapií. Hlavním důvodem je to, že pracuje s lidským (ale i zvířecím) tělem jako s celkem, hledá prapříčinu potíží, kterou pak velmi rychle a jednoduše odstraňuje spolu s jejími následky.
Více informací a k zakoupení v e-shopu Megaknihy Dornova metoda

Dornova metoda jemná cesta ke středu

Autor: Gamal Raslan
Popis: Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby, obratle i brány energie bezpečně a přesně uváděny do původních správných poloh. Děje se to dynamicky, z aaktivní spoluúčasti pacienta. V této knize je Dornova metoda doplněna Breussovou masáží, která upravuje klouby a vyrovnáva statiku těla. Kontaktní látkou pro obě metody je třezalkový olej, jehož léčivé účinky se spolupodílejí na dobrých výsledcích těchto metod.
Více informací a k zakoupení v e-shopu Megaknihy Dornova metoda jemná cesta ke středu

Ceník

Dornova metoda – terapie

90 min

 1500 Kč

Pošlete nám zprávu

5 + 7 =